بامیان بام جهان

مطالب و تصاویر زیبا و جالب از ولایت باستانی بامیان قلب تپنده ای افغانستان

این تصاویر در یک سایت با عنوان تصاویر شهر بامیان نشر شده بود! شهری که در قرن بیست ویکم حتی برق ندارد. من غیر از چند کوه ودشت و آثار باستانی چیزی از نماد شهر در آن نیافتم.

با خود گفتم بله حق دارند شهر بگویند بامیان را چون در دورانی عروس شهرها و مهد تمدن بوده است . به خاطر همین می گویند یک جهان اعجاز دارد بامیان!

اعجاز بامیان دراین است که در گذشته های بسیار دور زیباترین و شگفت انگیزترین شهر بوده اما هرچه زمان بیشتر می گذرد بر محرومیت بامیان افزوده تر می شود تا جایی که در دنیای امروز شهر بامیان حتی از نعمت برق برخوردار نیست! به نظر شما می توان به روستایی که حتی از نعمت برق محروم نگهداشته شده شهر گفت؟

این است داستان شهر بامیان!


موضوعات مرتبط: شهر, عکس بامیان, عکس, بامیان
برچسب‌ها: بامیان, شهربامیان, عکس بامیان, تصاویر بامیان, منظره بامیان

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۱ساعت 10:18  توسط رحمت الله ناصری  | 

بامیان حتی از سفر تفریحی مقامات بین المللی و سفیران و سیاستمداران کشورهای خارجی نیز محروم بوده است اما گهگاهی برخی مقامات خارجی و سفیران برخی کشورها به بامیان سفر نموده و سخنان کلیشه ای و شعار گونه در باره این ولایت گفته اند. یکی از سفیران خارجی که بتازگی به بامیان سفر کرده است گوتم پاردیا سفیرهند در کابل می باشد.  

 

سفیر هند در کابل اعلام کرده است که سرمایه گذاران هندی را تشویق می کند تا آنان در بامیان سرمایه گذاری کنند.
گوتم پاردیا سفیر هند در کابل در سفری که به ولایت بامیان داشته گفته است که بامیان از ولایت‌های امن کشور  است و جاذبه‌های گردشگری نیز در این ولایت نسبت به سایر مناطق افغانستان مناسب تر است.


موضوعات مرتبط: بامیان
برچسب‌ها: بامیان, هند, ولایت بامیان, سرمایه گذاری, گردشگری

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم آذر ۱۳۹۱ساعت 18:48  توسط رحمت الله ناصری  | 

اعتراض مردم ولایتهای مرکزی به تبعیض در طرح بودجه ملی افغانستان

مردم ولایات مرکزی در اعتراض به طرح تبعیض آمیز بودجه ملی در مقابل شورای ملی

 فریاد اعتراض شان را بلنــــــد کردند و خواستار اعمال عدالت و توازن

 در بودجه ملی شدند.

 اعتراض آنان به نادیده گرفتن پروژه حیاتی گردن دیوال در بودجه ملی بود. این پروژه

با اینکه برای اقتصاد افغانستان بسیار حیاتی و انکشاف دهنده است اما هرساله

 در هنگام طرح بودجه ملی با کمال قساوت و ناجوانمردی نادیده گرفته می شود.

به گزارش روزنامه افغانستان پروژه گردن دیوار که کابل را از طریق پنج ولایت مرکزی میدان وردک، بامیان، غور، دایکندی و بادغیس به هرات وصل می کند، از برنامه های توسعوی پنج ساله حکومت می باشد که چندین بار افتتاح شده اما تاکنون هیچگاه کار آن رسما آغاز نشده است. آقای کرزی در سال 2004 رسما خود سنگ بنای آن را نهاد ولی کارش هیچگاه شروع نشد.


موضوعات مرتبط: افغانستان, بامیان
برچسب‌ها: بودجه ملی افغانستان, بامیان, پروژه گردن دیوال, کابل هرات, مردم

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ساعت 19:4  توسط رحمت الله ناصری  | 

 

آیا واقعا مردم مناطق مرکزی

 افغانستــــان  ســـــــر از بالش

 خواب زمستانی برداشته اند؟

 

از مشکلات و محدودیتهای اصلی بامیان و دایکندی و دیگر ولایات مرکزی و کوهستانی نداشتن راههای ارتباطی و محصور بودن در حصار ضخیم قله ها و کوههای سر به فلک کشیده است. هرچند در یازده سال گذشته فقط برای یک ولسوالی بامیان یعنی یکاولنک سرکی به عنوان نماد و سمبل سرک در بامیان ساخته شد اما واقعیت این است که پروژه ای سرک سازی در بامیان بیش از حد تصور کند بوده است و در دایکندی اصلا سرکی ساخته نشده است. به قول وبلاگ نویسان حتی یک وجب سرک هم در دایکندی پخته نشده است. با این اوصاف گزارشی از شکوه ای دسته جمعی جوانان بامیان، دایکندی،غور و دیگر ولایات مرکزی در بامیان را که یکی از وبلاگ نویسان مناطق مرکزی به نشر رسانده است باهم مرور می کنیم:  


موضوعات مرتبط: بامیان
برچسب‌ها: سرک بامیان, ولایات مرکزی, مردم بامیان, جوانان بامیان, بامیان

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم آبان ۱۳۹۱ساعت 14:4  توسط رحمت الله ناصری  | 

استاد خلیلی معاون دوم رئیس جمهور به بامیان سفرکرده و کار چند پروژه را هم افتتاح کرده است گزارشهای سفر استاد خلیلی به بامیان با طول و عرضش در همه رسانه ها بخصوص سایت حزب  وحدت و تلویزیون نگاه بازتاب داشت اما یک گزارش تصویری زیبا مهدی مهرآئین در جمهوری سکوت ارائه کرده که مختصر و مفید به نظر می رسد جالبتر از همه مثل همیشه نظراتی است که در ارتباط با سفر استاد خلیلی به بامیان در ذیل این گزارش ارسال شده است.

من یک نظر را که در ذیل همین صفحه و چند صفحه دیگرجمهوری ارسال شده بود همینجا می گذارم بقیه را در خود سایت جمهوری سکوت بخوانید.

این نظر خواندنی را در ادامه مطلب بخوانید


موضوعات مرتبط: بامیان
برچسب‌ها: بامیان, استادخلیلی, جمهوری سکوت, کریم خلیلی, پروژه های بامیان

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام مهر ۱۳۹۱ساعت 23:38  توسط رحمت الله ناصری  | 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۱ساعت 19:2  توسط رحمت الله ناصری  | 

بامیان

بامیان در قلب افغانستان موقعیت دارد و با قدمت تمدن چندین هزار ساله اما در انتظار انسانهای آزاد و منصف حتی اگر جهانگرد خارجی باشند چشم دوخته است.

بامیان تشنه ای عدالت است. چنان عطش عدالت دارد که سالهاست برای رسیدن به آن روزه ای سکوت گرفته است. هرچه برسر بامیان آمده است سکوت کرده است تا روزگاری شاهد در آغوش گرفتن عدالت باشد. بامیان گرچند بام جهان است اما پایینتر از همه نگهداشته شده است ولی بازهم تنها به امید اینکه روزی چشمش به چهره ای دلربای عدالت روشن شود فریادی نکرده است.


موضوعات مرتبط: بامیان
برچسب‌ها: بامیان, ولایت بامیان, بازسازی دربامیان, شهربامیان, مردم بامیان

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 19:5  توسط رحمت الله ناصری  | 

خواست مردم بامیان از نهادهای بین المللی/عاملان حادثه افشار باید محکمه شوند

مردم ولایت بامیان خواستار جدی محاکمه عاملان فاجعه ای بزرگ انسانی افشار شدند


موضوعات مرتبط: بامیان
برچسب‌ها: افشار, بامیان, محاکمه, عاملان فاجعه

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:46  توسط رحمت الله ناصری  | 

 دوتصویر خیلی زیبا و جالب از بامیان

تصویردیدنی بامیان

 


موضوعات مرتبط: عکس بامیان, بامیان
برچسب‌ها: تصویر, بامیان, تصاویر بامیان, جالب, زیبا

+ نوشته شده در  شنبه هفتم آبان ۱۳۹۰ساعت 18:38  توسط رحمت الله ناصری  | 

ولایت بامیان امنترین ولایت ومرکز صلح کشور شناخته شد. اولین ولایتی که  انتقال امنیت آن نیروهای داخلی واگذار شد بامیان بود اما برعکس کمترین بودجه در سالهای گذشته و در برنامه ی انتقال امنیت برای بامیان اختصاص داده شد!

اینک مردم بامیان اظهار نگرانی می کنند که حتی همان وعده ی کمترین هزینه برای تجهیز پولیس بامیان بعد از انتقال امنیت عملی نشده است!

مردم بامیان از عملی نشدن وعده‌های دولت مرکزی مبنی بر تجهیز و افزایش تشکیل پولیس بامیان پس از برنامۀ انتقال مسؤولیت های امنیتی در این ولایت نگران اند.
واحدی بهشتی، عضو شورای ولایتی بامیان، به خبرگزاری بست باستان گفت که عملی نشدن وعده‌های دولت مرکزی در رابطه با افزایش تشکیل و تجهیز پولیس ملی در این ولایت، سبب نگرانی‌های مردم این ولایت شده است.
او افزود: «نه تنها دولت به وعده‌هایش مبنی بر افزایش تشکیل پولیس در این ولایت عمل نکرده است؛ بلکه ۱۲۰ نفر از صاحب منصبان مرکز تربیوی زون بامیان را کم کرده است که این تعداد پولیس فعلأ اضافه بست هستند.»


موضوعات مرتبط: بامیان
برچسب‌ها: مردم بامیان, وعده خلافی, دولت, افغانستان, ولایت بامیان

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:17  توسط رحمت الله ناصری  | 

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم مهر ۱۳۹۰ساعت 15:20  توسط رحمت الله ناصری  | 

به دنبال گرفتاری دختران بامیان به مرض نامعلوم دختران مالستان غزنی نیز به مرض ناشناخته ی گرفتار شدند که هنوز مشکل شان برطرف نشده است.

خبرگزاري بين المللي زنان : دو اتاق در بیمارستان ابن سینای کابل شلوغ است و صدای داد و فریاد دو سه دختر ظاهرا هفده و هجده ساله در یکی از این اتاقها آرامش طبقه دوم بیمارستان را برهم زده است

مادر و برادر جمیله دستان او را محکم گرفته اند، اما او به هر سو می غلتد، گاهی گریه می کند و لحظه ای فریاد می زند. دختر دیگری در تختی دیگر مانند جمیله همچنان ناآرام است.


موضوعات مرتبط: بامیان
برچسب‌ها: دختران, بامیان, دختران بامیان

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 21:8  توسط رحمت الله ناصری  |